Pierwsza wizyta

Podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy wywiad, dokładne badanie manualne narządu ruchu Pacjenta, na które składają się specyficzne testy. Zapoznajemy się z wcześniejszą dokumentacją medyczną (wypisy ze szpitala) i badaniami obrazowymi (RTG, MRI, CT). Na podstawie uzyskanych informacji diagnozujemy problem pod kątem nasilenia objawów, patofizjologii i przyczyny powstawania bólu lub dysfunkcji oraz określamy ewentualne przeciwwskazania. Biorąc pod uwagę czynniki indywidualne, wraz z Pacjentem ustalamy cel, przebieg, intensywność i czas terapii, co pozwala wdrożyć optymalny program leczenia.

Ilość i czas zabiegów

Czas terapii zależy przede wszystkim od Państwa zaangażowania w proces usprawniania, współpracy z terapeutą i samodzielnego kontynuowania ćwiczeń w domu.

Jak powinienem się przygotować do wizyty

Oczywiście, nie ma czegoś takiego jak fizjoterapeutyczny dress code, jednak dobierając strój na pierwszą ( i każdą następną) wizytę , powinno się pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze, strój powinien zapewniać swobodę ruchu jak i dostęp do obszaru poddawanego zabiegom. Po drugie, najlepszym wyborem będzie strój sportowy, z elastycznego i oddychającego materiału.

gabinet rehabilitacji MF

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL Wrocław

Więzadło krzyżowe przednie pełni ważną funkcję dla prawidłowego funkcjonowania kolana. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego destabilizuje staw kolanowy, przyczyniając się do jego dalszego niszczenia stawu.( Dlatego często zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, a następnie rehabilitacja po rekonstrukcji ACL jest koniecznością. Dowiedz się więcej!

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego po ACL

ACL (Anterior Cruciate Ligament) zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to kontuzja, która znacznie utrudnia poruszanie się. Staw kolanowy traci stabilność, ponieważ więzadło krzyżowe przednie łączy kości udową i piszczelową zapobiegając nadmiernemu ruchowi stawu kolanowego.

Do zerwania więzadła krzyżowego przedniego najczęściej dochodzi wśród osób aktywnych, uprawiających sport. Głównym objawem zerwania więzadła jest poczucie braku stabilności (uciekania kolana).W pierwszej fazie po urazie pojawia się ból, opuchlizna, krwiaki. Niestabilność kolana prowadzi do dalszych uszkodzeń struktur wewnątrz stawu.

Dlatego tak ważne jest, by szybko zdiagnozować problem. Lekarz bez trudu rozpozna ACL wykonując tak zwany test „Lachmana”. Następnie pacjent jest kwalifikowany na operację, czyli rekonstrukcję ACL. Zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jest zaledwie początkiem procesu leczenia pacjenta, konieczna jest rehabilitacja.

Kilka słów o rekonstrukcji ACL

Rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego odbywa się w znieczuleniu i zazwyczaj trwa około 1,5 godziny. Z reguły przeprowadzany jest przeszczep więzadła z poborem materiału do przeszczepu z mięśni tzw. „gęsiej stopki” wykonuje go większość ośrodków w kraju. Coraz większą popularnością cieszą się przeszczepy z wykorzystaniem sztucznego więzadła lub od zmarłego dawcy. Wykorzystanie do przeszczepu materiału zewnętrznego ma tą zaletę, że nie pozbawiamy pacjenta ścięgien mięśni półścięgnistego oraz smukłego więc „uraz” wynikający z samego zabiegu jest mniejszy. Czy operacja ACL jest konieczna? Niestety, nie ma innej możliwości , to jedyny sposób na powrót do sprawności.

Po operacji kolana Pacjent odzyskuje pełną sprawność (przy zastosowaniu rehabilitacji po rekonstrukcji ACL) po kilkunastu tygodniach. W początkowej fazie pooperacyjnej, staw kolanowy zwykle jest usztywniony z zastosowaniem ortezy „zegarowej” umożliwiającej kontrolę ruchów kolana.

Jak przebiega rehabilitacja po rekonstrukcji ACL?

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL rozpoczyna się jeszcze podczas pobytu w szpitalu. W żadnym wypadku nie można rehabilitacji planować i realizować samodzielnie. Celem doboru metod odpowiednich względem konkretnej fazy pooperacyjnej należy skontaktować się ze specjalistą, który dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Warto zapoznać się ze szczegółami!

gabinety rehabilitacyjne i lekarskie mf fizjoterapia

  1. Cele rehabilitacji po rekonstrukcji ACLNajważniejszym celem rehabilitacji jest eliminacja przykurczu, który upośledza funkcjonowanie stawu i utrudnia pacjentowi poruszanie się. Dzięki rehabilitacji można również uniknąć zrostów pooperacyjnych. Należy także zadbać o stan mięśni ud i łydek. Metody rehabilitacji po rekonstrukcji ACL muszą być dobrane prawidłowo również ze względu na możliwość uszkodzenia sąsiadujących części stawu. Powrót do zdrowia odbywa się w sposób stopniowy, co wymaga czasu i cierpliwości. Stosowana jest fizjoterapia, ćwiczenia, ale również elektroterapia, magnetoterapia czy laseroterapia. Wiele zależne jest od wieku pacjenta i jego ogólnego stanu oraz zdolności do ćwiczeń.
  2. Pierwszy etap rehabilitacji po rekonstrukcji ACL (etap maksymalnej ochrony)Jest to etap w którym naszym zadaniem jest kontrola obrzęku oraz aktywacja stawuW pierwszych dniach po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego mogą być stosowane ćwiczenia stawów. Muszą być bezpieczne dla pacjenta, dlatego obejmują wyłącznie delikatne ruchy. Rehabilitant określa, jaki jest na tym etapie maksymalny kąt zgięcia w kolanie. Ponadto pacjent uczy się chodzić o kulach, co ułatwia funkcjonowanie po opuszczeniu szpitala. Najczęściej ćwiczenia te trwają maksymalnie kilkanaście minut. Konieczna jest także miejscowa krioterapia, a więc terapia z zastosowaniem zimna. Dzięki temu dolegliwości bólowe są złagodzone.
  3. Rehabilitacja po operacji ACL – po wyjściu ze szpitalaW następnym etapie nadal stosowana jest miejscowa krioterapia, jak również masaże i bardziej zaawansowane ćwiczenia, mające na celu mobilizację rzepki. Rehabilitant może zaproponować zarówno ćwiczenia bierne, jak i czynne. Jeżeli pojawia się taka potrzeba, warto rozważyć zastosowanie laseroterapii i magnetoterapii, aby nie dopuścić do zapaleń. Niektóre z tych metod są polecane, również w celu przyspieszenia procesów regeneracji. Jeśli pacjentowi grozi zanik mięśni, dobrym rozwiązaniem będzie także elektroterapia (źródło: REHABILITATION OF PATIENTS AFTER ANTERIOR CRUCIATE LIGAMENT RECONSTRUCTION, Maciej Karbowski, Iwona Głowacka-Mrotek, Krystyna Nowacka, Wojciech Hagner, http://ojs.ukw.edu.pl/index.php/johs/article/view/5101).
  4. Dalsza fizjoterapia po rekonstrukcji ACLKolejno stosuje się coraz bardziej natężone ćwiczenia, takie jak przysiady, wykroki, prawidłowy chód, wyskoki, ćwiczenia na rowerze stacjonarnym, pływanie. Nie należy jednak dobierać ćwiczeń samodzielnie, nawet jeśli wszystko wskazuje na dużą poprawę. Fizjoterapeuta uważnie obserwuje zmiany, oceniając między innymi stopień wyprostu kolana oraz obwód kolana. Profesjonalna rehabilitacja po rekonstrukcji ACL kończy się na etapie, gdy pacjent jest w stanie samodzielnie (stosując się do zaleceń) zadbać o pełen powrót do zdrowia.

Długość fizjoterapii po rekonstrukcji ACL jest zależna od wielu czynników, między innymi od poziomu sprawności fizycznej pacjenta. Jeśli pacjent jest sportowcem i chce wrócić do dawnego trybu życia, taka opcja pojawia się zwykle po kilku miesiącach pracy z rehabilitantem.

Na co pomoże fizjoterapia?

Fizjoterapia stała się ostatnio bardzo modnym określeniem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, na co w rzeczywistości może wpłynąć pomoc fizjoterapeuty i przy jakich schorzeniach warto ją stosować. Choć wiele osób uważa, że fizjoterapia sprawdza się dopiero w przypadku poważnych urazów ciała czy rehabilitacji po wypadku, to tylko pozory.

Celem fizjoterapii jest bowiem nie tylko likwidacja skutków i łagodzenie procesów chorobowych, ale również zapobieganie im oraz przywracanie sprawności człowieka podczas całego życia.

Dziś podpowiemy, jakie są najczęstsze i najpopularniejsze przyczyny wizyt w gabinecie fizjoterapeuty i w jakich sytuacjach takie wsparcie okaże się na wagę złota. Czytaj więcej

Leczenie i rehabilitacja urazów kolana

Kolano jest jednym z najbardziej przeciążonych i jednocześnie najbardziej narażonych na urazy stawów. Wbrew pozorom urazy i kontuje nie dotyczą jedynie zawodowych sportowców i ludzi aktywnych. Uraz kolana może przytrafić się każdemu z nas.

Funkcje kolana

To właśnie kolano jest pośrednio odpowiedzialne za utrzymywanie ciała w pozycji pionowej. Odpowiada również za funkcje związane z przemieszczaniem się.

Nie wszyscy wiedzą, że kolano jest największym stawem w ludzkim organizmie. Czytaj więcej

Czym są i czym różnią się rehabilitacja od fizjoterapii?

Czy rehabilitacja jest synonimem fizjoterapii? Co różni te dwa pojęcia i co one oznaczają? Czym zajmuje się fizjoterapeuta? Poniższy artykuł jest odpowiedzią na powyższe pytania.

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to ogół działań, mający na celu umożliwienie powrotu do sprawnego funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego osobie, która utraciła tę zdolność. Jest to o wiele szersze pojęcie od fizjoterapii, toteż nie powinno się tych pojęć używać naprzemiennie.

Czym jest fizjoterapia? Czytaj więcej

Praca przy komputerze a schorzenia kręgosłupa

Ból pleców, sztywnienie karków, ból głowy… takie problemy pojawiają się bardzo często u osób, które większość swojej pracy wykonują przed komputerem. Alarmujący wzrost schorzeń kręgosłupa to także wynik wykonywania siedzącej pracy. Na szczęście każdy może o siebie zadbać na co dzień, wystarczy zachowanie prawidłowej postawy pracy przy komputerze.

Wybór odpowiedniego fotela biurowego

Przy zachowaniu odpowiedniej postawy pracy przy komputerze niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego fotela biurowego. Jeżeli Twój pracodawca nie zapewnia Ci takiego miejsca na siedzenie, to masz prawo jego zażądać, gdyż fotel biurowy powinien spełniać wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1988 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Czytaj więcej

Fizykoterapia przy użyciu pola magnetycznego

Fizjoterapia przy użyciu pola magnetycznego polecana jest wielu pacjentom. Chociaż mechanizm działania pola magnetycznego nie jest jeszcze do końca poznany, istnieją dowody na to, że jest ono bardzo skuteczne w wielu schorzeniach.

Pole magnetyczne wykazuje pozytywne działanie na tkanki całego ciała, wspomaga ich regenerację po urazach. Dotyczy to także tkanek kostnych. Fizykoterapia z użyciem pola magnetycznego najczęściej jest stosowana przy obrzękach, a także jako sposób na złagodzenie bólu i usunięcie stanów zapalnych.

Dla kogo zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego?

W gabinetach fizjoterapii pole magnetyczne jest szeroko stosowane, ale te zabiegi nie sprawdzą się u każdego. Niestety, istnieje szereg przeciwwskazań do ich stosowania. Ciąża, nowotwór, choroby serca, nadczynność tarczycy, ostre infekcje, rozrusznik serca, czy krwawienie z przewodu pokarmowego dyskwalifikują do wykonania zabiegów. Czytaj więcej