Na co pomoże fizjoterapia?

Fizjoterapia stała się ostatnio bardzo modnym określeniem. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, na co w rzeczywistości może wpłynąć pomoc fizjoterapeuty i przy jakich schorzeniach warto ją stosować. Choć wiele osób uważa, że fizjoterapia sprawdza się dopiero w przypadku poważnych urazów ciała czy rehabilitacji po wypadku, to tylko pozory.

Celem fizjoterapii jest bowiem nie tylko likwidacja skutków i łagodzenie procesów chorobowych, ale również zapobieganie im oraz przywracanie sprawności człowieka podczas całego życia.

Dziś podpowiemy, jakie są najczęstsze i najpopularniejsze przyczyny wizyt w gabinecie fizjoterapeuty i w jakich sytuacjach takie wsparcie okaże się na wagę złota.

Fizjoterapia a choroby przewlekłe

Fizjoterapia wzmacnia i porządkuje funkcje fizjologiczne w organizmie człowieka. Dodatkowo, stymuluje organizm w delikatny (acz skuteczny) i bezpieczny sposób.

Właśnie dlatego jest jednym z ważniejszych elementów działań leczniczych w chorobach przewlekłych.

Fizjoterapia na ból

Niejeden fizjoterapeuta jest w stanie zrobić więcej niż tabletki przeciwbólowe. Co ważne, dzięki swoim działaniom nie tylko uśmierzy ból, ale również wyeliminuje jego przyczynę, co zapewni trwałe efekty. Pomoc fizjoterapeuty będzie nieocenionym wsparciem w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa, kolan czy stawów.

Fizjoterapia na schorzenia narządu ruchu i schorzeń neurologicznych

Zabiegi fizjoterapii będą wskazane w procesie leczenia takich schorzeń jak: przykurcz spowodowany blizną, utrudniony zrost kostny, nerwobóle, zespół rwy kulszowej, stany zapalne stawów, stany zapalne skóry i tkanek miękkich.

Fizjoterapia dla seniorów

Fizjoterapia pozwala seniorom zachować zdrowie i witalność, wzmacniając i pobudzając do pracy mięśnie i stawy.

Odpowiednie pobudzanie mięśni pomaga w powrocie do zdrowia, zwiększa sprawność i zakres ruchu, zwalcza ból i stan zapalny oraz usprawnia czynności poszczególnych narządów.

Dodatkowo, fizjoterapia wspomaga także procesy gojeni, sprawiając, że stany zapalne goją się szybciej i sprawniej. Wszystko dzięki przywróceniu tkankom odpowiedniej długość i elastyczności.

Fizjoterapia a (nie)zdrowe nawyki

Każdy z nas posiada szereg nawyków w zakresie utrzymywania postawy ciała, poruszania się, czy nawet sposobu siadania. Nie ulega wątpliwościom, że większość z nich to nawyki niekorzystne, które w negatywny sposób odbijają się na zdrowiu i kondycji mięśni, stawów i kości.

Dobry fizjoterapeuta pomoże Ci rozwinąć, utrzymać i przywrócić maksymalną i poprawną zdolność ruchową i funkcjonalną. Jest to niezwykle przydatne nie tylko osobom, które dochodzą do siebie po urazach, ale również tym zupełnie zdrowym, które pragną zadbać o swoje mięśnie i stawy poprzez wyrobienie w sobie pozytywnych nawyków.

Wszechstronne korzyści

Korzyści, wynikające z zabiegów fizjoterapie są naprawdę ogromne. Jest ona niezwykle przydatna w leczeniu chorób układu ruchu, niewydolności krążenia, układu oddechowego oraz przewodu pokarmowego. Pozwala wrócić do formy osobom długotrwale unieruchomionym, np. na skutek złamania.