Trening funkcjonalny (TF) – w najprostszej definicji jest to zestaw ćwiczeń, których wykonywanie pozwala na lepsze kontrolowanie swojego ciała, w każdej płaszczyźnie ruchu. Przymiotnik funkcjonalny, nawiązuje do zróżnicowanego charakteru ćwiczeń, mających docelowo być naturalną formą ruchu wykonywaną nie tylko w płaszczyźnie strzałkowej, ale również czołowej i poprzecznej.  Celem ćwiczeń jest min:

  • Wzmocnienie głębokich mięśnie brzucha i gorsetu mięśniowego – pierwotną funkcja opisywanej grupy mięśniowej jest stabilizacja centralna, czyli utrzymywanie ciała w pionie i tworzenie stabilnego centrum, do którego przyłączają się kończyny. Osłabienie i błędne wzorce rekrutacji, opisywanych mięśni, często prowadzą do dysfunkcji lędźwiowego odcinka kręgosłupa
  • Wzmocnienie stabilizatorów stawu biodrowego – osłabienie tych struktur, doprowadza do zaburzeń funkcjonowania stawu biodrowego, tkanek około pachwinowych i w konsekwencji stawu kolanowego. Najczęściej manifestujących się nadmierną rotacją wewnętrzną kości udowych, koślawienia stawów kolanowych i wszystkich dolegliwości bólowych, które mogą się z nimi wiązać.
  • Aktywowanie mięśni stabilizujących i powodujących retrakcję łopatki - brak aktywności ty struktur to prosta drogą do tzw. zespołu bolesnego barku.

 

Warto wspomnieć o fakcie, że trening funkcjonalny i trening na niestabilnym podłożu, to nie synonimy. Trening równoważny, najczęściej wykorzystywany przez fizjoterapeutów podczas powrotu do pełnej sprawności po kontuzji, budujący priopercepcję jest jedną z składowych treningu funkcjonalnego. Z powodu jarmarcznego marketingu oraz przywiązywania większej uwagi do efekciarstwa, niż do efektywności, określenie trening funkcjonalny, stało się nadużywane. Nadużycie sięga do tego stopnia, że słysząc o TF przed oczami mamy widok osoby robiącej przysiady na piłce bosu/togu. Korzystając z usług naszych terapeutów, masz pewność, iż twój trening będzie ciekawy, jednak bez zbędnych fajerwerków czy efekciarstwa. Bezpieczny i co najważniejsze efektywny. Przekonaj się sam.     

 


Usługi-Trening funkcjonalny1

Wskazania

...

Przeciwwskazania

...