Czym są i czym różnią się rehabilitacja od fizjoterapii?

Czy rehabilitacja jest synonimem fizjoterapii? Co różni te dwa pojęcia i co one oznaczają? Czym zajmuje się fizjoterapeuta? Poniższy artykuł jest odpowiedzią na powyższe pytania.

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja to ogół działań, mający na celu umożliwienie powrotu do sprawnego funkcjonowania fizycznego, psychicznego i społecznego osobie, która utraciła tę zdolność. Jest to o wiele szersze pojęcie od fizjoterapii, toteż nie powinno się tych pojęć używać naprzemiennie.

Czym jest fizjoterapia?

Pojęcie fizjoterapii związane jest z dostarczaniem ciału odpowiednich bodźców. Reakcja na nie powoduje polepszenie stanu zdrowia, ustąpienie dolegliwości i bólu. Innymi słowami, jest to praca z ciałem, mająca na celu poprawę jego funkcjonowania. Fizjoterapia jest bardzo popularną formą rehabilitacji medycznej.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Zawód fizjoterapeuty polega na uzdrawianiu za pomocą różnych technik oddziaływania na ciało pacjenta. Dzięki odpowiedniemu doborowi metod, organizm powraca do stanu pełnego zdrowia lub największej możliwej wydolności. Każdy uraz fizyczny w jakiś sposób upośledza nasze ciało, zadanie fizjoterapeuty jest doprowadzenie do zminimalizowania lub kompletnego wyeliminowania źródła dysfunkcji.

Metody działań fizjoterapeuty

Fizjoterapię, ze względu na metody oddziaływania na organizm, możemy podzielić na trzy główne działy: fizykoterapię, masaż leczniczy oraz kinezyterapię. Pierwszy z nich, ze względu na podobieństwo nazw jest bardzo często mylony z fizjoterapią.

Fizykoterapia to dostarczanie ciału zewnętrznych bodźców fizycznych. Możemy rozróżnić tu wiele metod. Najpopularniejsze z nich to:

– elektroterapia, polegająca na odpowiednim pobudzaniu obszarów ciała za pomocą prądu o niewielkiej częstotliwości,

– balneoterapia, której domeną są rozmaite kąpiele (np. solankowe lub siarkowodorowe) oraz spożywanie wód mineralnych,

– termoterapia, czyli oddziaływanie wysoką (sauna, łaźnia, parafina) lub niską (krioterapia) temperaturą,

– laseroterapia, gdzie zmienione chorobowo obszary ciała leczone są wiązką laserową,

– aerozoloterapia, polegająca na stosowaniu odpowiednich preparatów wziewnych.

Masaże lecznicze i kinezyterapia

Zawód fizjoterapeuty nierozerwalnie łączy się również z masażem leczniczym. Odpowiednia technika, precyzyjne ruchy i dobrze dobrany nacisk mogą ogromnie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pacjenta. Doświadczony fizjoterapeuta jest w stanie rozmasować przykurczone mięśnie, dając ulgę i upragniony relaks przemęczonym obszarom ciała. Dobrze wiedzieć, że najlepsze efekty daje cała seria masaży, w odstępach nie większych niż 2-3 dni. Dłuższe przerwy mogą osłabić efekt działań.

Bardzo ważnym działem fizjoterapii jest również kinezyterapia. Polega ona na oddziaływaniu na ciało za pomocą ruchu. Specjalnie dobrane zestawy ćwiczeń pobudzają mięśnie do działania. Gimnastyka pod nadzorem profesjonalisty pozwala na bezpieczne oraz skuteczne wzmocnienie i rozciągnięcie tkanki mięśniowej.