Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę?

Nie da się ukryć, że fizjoterapeuta fizjoterapeucie nierówny. Wybierając specjalistę warto postawić na fachowość i profesjonalizm. W końcu, w dużej mierze to właśnie od niego zależy nasze zdrowie i samopoczucie.

Nie wiesz jak wybrać najlepszego fizjoterapeutę? Przeczytaj nasze wytyczne.

Pytaj znajomych

Osobiste rekomendacje to w większości przypadków najlepsze rekomendacje. Jeśli ktoś z Twoich najbliższych korzystał ostatnio z usług fizjoterapeuty, z powodzeniem możesz zapytać go o opinię. Ważne, aby była to osoba, której ufasz i której zdanie cenisz.

Doświadczenie zawodowe

W tym zawodzie większe doświadczenie często przekłada się na lepszą skuteczność.

Wybierając fizjoterapeutę zwróć również uwagę na przebyte przez niego szkolenia i kursy. Dobry specjalista powinien skończyć więcej niż 1 kurs. Dlaczego? Pojedynczy kurs nie jest w stanie wyczerpać wszystkich zagadnień i tematów związanych z fizjoterapią. Gruntowna wiedza to w tej dziedzinie niezbędna i bardzo istotna podstawa.

Im większy wachlarz usług, tym lepiej. Warto sprawdzić z jakimi klientami do tej pory współpracował rehabilitant. Jeśli miał pod swoją opieką np. sportowców, z pewnością posiada większą znajomość problemów tej grupy.

Empatia i zrozumienie

W takiej pracy oprócz umiejętności technicznych, wiedzy i doświadczenia ogromne znaczenie odgrywa również podejście do klienta, empatia, cierpliwość i zrozumienie. Bardzo ważne jest również pierwsze wrażenie. Jeśli od pierwszej chwili czujesz, że fizjoterapeuta doskonale Cię rozumie i wzbudza Twoje zaufanie, zdecydowanie warto skorzystać z jego usług. Pierwszemu wrażeniu zdecydowanie warto zaufać!

Kluczowa rozmowa

Nie ulega wątpliwościom, że dobrych specjalistów jest na naszym rynku bardzo wielu. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, warto porozmawiać (choćby przez telefon) z kilkoma z nich. Przed rozmową koniecznie przygotuj listę pytań, które chciałbyś zadać fizjoterapeucie. Jeśli specjalista będzie rzeczowo odpowiadał na wskazane przez Ciebie zagadnienia, wykaże się również odpowiednią dozą cierpliwości i wyrozumiałości – bingo! Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że to prawdziwy ekspert w swoim fachu.

Wolne terminy

Zanim zapiszesz się na wizytę sprawdź w jaki sposób wygląda grafik fizjoterapeuty. Czy oferowane przez niego terminy z powodzeniem dopasujesz do swoich? Czy po pierwszej wizycie będzie w stanie regularnie kontynuować spotkania i rehabilitację?

Po 1 wizycie

Po 1 wizycie dobry fizjoterapeuta powinien postawić diagnozę określając co jest przyczyną naszych dolegliwości. Ważne jest również precyzyjne określenie planu leczenia, wyjaśnienie źródła schorzenia i przekazanie informacji o tym, w jaki sposób dbać o siebie w domu.

Jak pokazują badania dobrze wyedukowany pacjent szybciej zdrowieje oraz rzadziej ma nawroty choroby! A stosowna edukacja często jest zadaniem dobrego fizjoterapeuty.